Honours Board

Winners of National and World Championships

2015 L. Burns Hansa 2.3 UK National Champion
2015 P. Phillips Liberty European Champion
2015 N. Craig B14 UK National Champion
2014 S. Hill 2.4mR National Champion
2014 M. Foster Hansa 303-Solo UK National Champion
2014 L. Burns Hansa 2.3 UK National Champion
2014 N. Craig Devoti D-One Gold Cup
2014 N. Craig RS 400 UK National Champion
2013 P. Phillips Access 303-Solo National Champion
2013 L. Burns Access 2.3 Class European and National Champion
2013 N. Craig Endeavour Trophy
2013 N. Craig Devoti D-One Worlds
2013 N. Craig Devoti D-One Europeans
2013 N. Craig Merlin Rocket Nationals
2012 L. Burns French Access National 3.2 Class
2012 L. Burns UK Access National 2.3 Class
2012 M. Foreman Access 303 Solo Nationals
2012 N. Craig RS400 Nationals
2012 N. Craig Enterprise Nationals
2011 B. Hazeldine & G. Bridge Cadet Nationals
2011 P. Holzherr UK Access National 303 Singles
2011 T. Watkiss French Access National 303 Singles
2011 L. Burns French Access National 2.3 Class
2011 L. Burns UK Access National 2.3 Class
2011 R. Gilbert International 14 Prince of Wales Cup
2011 N. Craig YJA Yachtsman of the Year
2011 N. Craig D-ONE Nationals
2011 N. Craig Endeavour Trophy
2011 N. Craig RS400 Nationals
2011 N. Craig OK Worlds, Nationals & Inlands
2010 T. Watkiss Access 303 Solo Nationals
2010 L. Burns Access 2.3 Nationals
2010 A. Smith & R. Burdock Cadet Nationals
2010 R. Hart Finn Worlds (Legend Over 65 Category)
2010 R. Gilbert International 14 Prince of Wales Cup
2010 N. Craig Phantom Nationals
2010 N. Craig OK German Nationals
2010 N. Craig RS400 Nationals
2010 N. Craig Enterprise Nationals
2009 N. Craig OK German Nationals
2009 N. Craig Enterprise Inland Nationals
2009 N. Craig Enterprise Nationals
2009 R. Gilbert International 14 Nationals & Prince of Wales Cup
2009 D. Harris Access 303 UK Nationals
2009 P. Holzherr Access 303 French Nationals
2008 N. Craig Endeavour Trophy
2008 N. Craig B14 Nationals
2008 N. Craig RS400 Nationals
2008 R. Gilbert RS200 Nationals
2008 R. Gilbert Merlin Rocket Nationals
2008 P. Holzherr Access 303 UK Nationals
2008 D. Harris Access 303 French Nationals
2007 A. Lewis Access 2.3 Nationals
2007 N. Craig OK Worlds
2007 N. Craig Enterprise Worlds
2007 N. Craig Enterprise Nationals
2007 R. Gilbert Merlin Rocket Nationals
2007 R. Gilbert RS200 Nationals
2007 A. Brewster Bronze medal Women's Laser Worlds
2006 R. Gilbert & K. Gilbert RS200 Nationals
2006 N. Craig Endeavour Trophy
2006 N. Craig RS400 Nationals
2006 N. Craig Enterprise Worlds
2006 N. Craig Enterprise Nationals
2006 N. Craig O.K. Worlds
2005 N. Craig Endeavour Trophy
2005 N. Craig RS400 Nationals
2005 N. Craig Finn Nationals
2005 N. Craig O.K. Danish Nationals
2005 N. Craig O.K. Worlds
2004 N. Craig Endeavour Trophy
2004 N. Craig RS400 Nationals
2004 N. Craig O.K. Nationals
2004 N. & S. Craig Enterprise Worlds
2003 R. Morris Access 303 USA Nationals
2003 R. Gilbert Endeavour Trophy
2003 R. Gilbert RS400 Nationals
2003 N. Craig Enterprise Nationals
2003 N. Craig O.K. Nationals
2002 K. Videlo Solo Nationals
2002 R. Gilbert RS400 Nationals
2002 N. Craig O.K. Europeans
2002 N. Craig O.K. Nationals
2002 A. Brewster Europe Nationals
2001 R. Gilbert RS400 Nationals
2001 N. Craig O.K. Swedish Nationals
2001 N. Craig O.K. German Nationals
2001 N. Craig O.K. Nationals
2001 A. Brewster RYA Ladies Nationals (S/H)
2001 K. Bannister & J. Winchester Comet Trio Nationals
2000 N. Craig O.K. German Nationals
2000 R. Gilbert RS400 Nationals
1999 N. Craig O.K. Belgian Nationals
1999 N. Craig O.K. German Nationals
1999 N. Craig O.K. Nationals
1999 K. Bannister & J. S. Winchester Comet Trio Nationals
1999 J. & V. Brickwood  Lark Nationals
1998 S. Bullmore 2.4mR Nationals
1998 N. Craig O.K. Nationals
1998 J. & V. Brickwood Lark Nationals
1998 J. Sutton Comet Nationals
1997 A. Brewster  U.K. Ladies Cadet Nationals
1996 A. & K. Shorrock Laser 4000
1996 K. M. Videlo Laser Masters
1994 C. Foster Flying Dutchman
1989 K. M. Videlo Laser Nationals
1988 G. Lewington Cherub Nationals
1987 G. Lewington Cherub Nationals
1987 G. Mitchell Cadet Nationals
1986 G. Lewington Cherub Nationals
1985 G. Lewington Cherub Nationals
1985 R. Goss Graduate Nationals
1984 C. Foster British Olympic Team
1983 D. R. Smithwaite Lark Nationals
1982 D. R. Smithwaite Lark Nationals
1981 R. Goss Graduate Nationals
1981 G. Lewington Cherub Nationals
1981 C. Foster U.K. Ladies (Two/H)
1981 C. Foster 470 Nationals
1981 A. Thomson U.K. Ladies (S/H)
1980 C. Foster 420 Nationals
1979 A. Thomson U.K. Ladies Laser
1979 C. Foster Women's Worlds
1979 K. S. McQueen Laser Nationals
1979 I. Videlo Lark Nationals
1978 C. Foster Women's Worlds
1977 C. Foster U.K. Ladies
1976 K. Videlo Cadet Worlds
1976 K. Videlo Cadet Nationals
1975 C. Foster European Women's
1975 N. Barrow  National Youth
1975 I. Videlo Cadet Worlds
1975 I. Videlo Cadet Nationals
1974 J. Hereward Lark Nationals
1974 R. Hart Finn Nationals
1973 J. Hereward Lark Nationals
1973 N. Barrow Cadet Worlds
1973 N. Barrow Cadet Nationals
1972 J. Hereward Lark Nationals
1970 J. Hereward Lark Nationals
1969 R. Hart Finn West German
1969 J. Hereward Lark Nationals
1969 J. Hawker Graduate Nationals
1968 J. Hereward Lark Nationals
1967 J. Prangnell Graduate Nationals
1965 R. Hart Finn Nationals
1963 A. Winton O.K. Nationals
1961 R. Hart O.K. Nationals
1961 Simon Millar Graduate Nationals (Junior)
1957 J. Prangnell Graduate Nationals
1955 W. Hollick Graduate Nationals