Close

2018 K Class Summer Points

Frensham Pond Sailing Club

Results are final as of 15:09 on October 26, 2018

Overall

Sailed: 24, Discards: 12, To count: 12, To qualify: 12, Rating system: PY, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Race 1
1 Apr 12:10
Race 2
15 Apr 14:10
Race 3
22 Apr 12:10
Race 4
29 Apr 14:10
Race 5
6 May 12:10
Race 6
13 May 14:10
Race 7
20 May 12:10
Race 8
27 May 14:10
Race 9
3 June 12:10
Race 10
10 June 14:10
Race 11
1 July 12:10
Race 12
8 July 14:10
Race 13
15 July 12:10
Race 14
22 July 14:10
Race 15
29 July 12:10
Race 16
5 Aug 14:10
Race 17
12 Aug 12:10
Race 18
19 Aug 14:10
Race 19
26 Aug 12:10
Race 20
2 Sep 14:10
Race 21
23 Sep 12:10
Race 22
30 Sep 14:10
Race 23
14 Oct 12:10
Race 24
21 Oct 14:10
Nett Races
1st Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 3 (8) 7 5 2 2 2 (39) (39) (39) (39) 4 (39) 4 (39) 1 (39) 2 3 (39) (39) (39) (39) 5 40 13
2nd Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1 5 4 6 (39) (39) 5 (39) 2 2 5 3 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 3 (39) (39) 2 2 40 11
DNQ K1 117 Hilary King   1070 (39) 3 6 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 1 1 39 39 39 1 1 247 5
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 (39) 2 (39) 1 (39) (39) 4 (39) (39) (39) 1 (39) (39) 6 DNF (39) (39) (39) 39 39 39 39 6 39 39 254 6
DNQ OK 2165 Alan Dance   1104 (39) 6 5 8 1 1 8 DNF (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 263 6
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1128 (39) (39) (39) 3 (39) (39) 1 (39) (39) (39) 2 (39) (39) (39) (39) 39 39 39 2 1 39 39 39 39 282 5
DNQ Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 2 (39) (39) (39) 3 6 6 (39) (39) 5 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 295 5
DNQ RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1129 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 1 3 (39) (39) (39) 2 (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 357 3
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1128 (39) (39) (39) 4 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 2 2 39 39 39 39 39 39 39 359 3
DNQ Comet 231 Steve Gregory   1204 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 2 39 4 39 4 361 3
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / Kate Nevile 1240 (39) 7 (39) 2 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 2 39 39 362 3
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 (39) 13 DNF (39) (39) (39) 5 (39) (39) (39) 4 (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 373 3
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 1 (39) 1 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 392 2
DNQ RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 (39) (39) (39) (39) (39) (39) 3 (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 1 39 39 39 394 2
DNQ RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1046 (39) (39) (39) (39) (39) 4 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 1 39 39 395 2
DNQ 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1111 (39) (39) 2 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 3 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 395 2
DNQ Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 4 (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 5 39 39 399 2
DNQ Phantom 1275 Chris Yelland   999 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 5 (39) 39 39 39 39 39 39 4 39 39 39 39 399 2
DNQ RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 (39) (39) (39) 7 (39) 3 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 400 2
DNQ RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 (39) (39) 1 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 430 1
DNQ Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 980 (39) 1 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 430 1
DNQ Solo 5258 Richard Harding   1143 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 1 39 39 39 39 39 39 39 430 1
DNQ RS 200 1102 Jack Hardie Simon Lomas-Clarke 1046 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 1 (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 430 1
DNQ RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 2 (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 431 1
DNQ RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Jack Hardie 1046 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 2 39 39 39 431 1
DNQ Phantom 1271 Simon Bond   999 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 3 (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 432 1
DNQ Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 3 39 39 39 39 39 39 39 432 1
DNQ RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 3 432 1
DNQ Phantom 1358 Bob Larder   999 (39) (39) 3 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 432 1
DNQ 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan Wilkinson 1111 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 3 39 39 432 1
DNQ RS Feva XL 5782 Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown 1240 (39) 4 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 433 1
DNQ RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1068 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 6 435 1
DNQ RS 200 713 Hugh Marston Catriona Henderson 1046 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 7 39 39 436 1
DNQ Merlin-Rocket 3023 Jeremy Hudson Tim Farnell-Watson 980 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 7 436 1
DNQ Cadet 9151 Yasmin Sfaxi Ryan Harris 1435 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 7 DSQa (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 436 1
DNQ RS 200 1495 Rob Ahlheid T Alheid 1046 (39) 9 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 438 1
DNQ Scorpion 1964 Megan Ferguson Gary Ferguson 1036 (39) 10 (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 439 1
DNQ RS 200 236 Harry Stratton-Brown Olivia 1046 (39) 13 DNF (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) (39) 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 39 442 1



Any queries to Nigel Bayly and Chris Ellis

NOTES:



Race 1 - 1 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:00:52 0:56:53 1 11
2 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 0:57:47 0:58:58 2 5
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:07:10 1:02:46 3 13

Race 2 - 15 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Merlin-Rocket 3722 Roger Gilbert Jane Gilbert 980 0:46:53 0:47:50 1 1
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:48:50 0:48:27 2 6
3 K1 117 Hilary King   1070 0:54:50 0:51:15 3 5
4 RS Feva XL 5782 Tom Ahlheid Tom Stratton-Brown 1240 1:05:40 0:52:57 4 1
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:58:01 0:54:13 5 11
6 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:13 0:54:33 6 6
7 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / Kate Nevile 1240 1:08:05 0:54:54 7 3
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:01:18 0:57:17 8 13
9 RS 200 1495 Rob Ahlheid T Alheid 1046 1:01:05 0:58:24 9 1
10 Scorpion 1964 Megan Ferguson Gary Ferguson 1036 1:01:43 0:59:34 10 1
11 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 DNF   13 3
11 RS 200 236 Harry Stratton-Brown Olivia 1046 DNF   13 1

Race 3 - 22 Apr at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 0:56:02 0:53:34 1 1
2 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1111 1:00:31 0:54:28 2 2
3 Phantom 1358 Bob Larder   999 0:54:50 0:54:53 3 1
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:58:45 0:54:54 4 11
5 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:53 0:55:09 5 6
6 K1 117 Hilary King   1070 1:00:50 0:56:51 6 5
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:03:42 0:59:32 7 13

Race 4 - 29 Apr at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:45:42 0:45:20 1 6
2 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / Kate Nevile 1240 0:56:36 0:45:39 2 3
3 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:52:20 0:46:24 3 5
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:53:41 0:47:35 4 3
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:51:32 0:48:10 5 13
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:51:54 0:48:30 6 11
7 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 0:51:00 0:48:45 7 2
8 OK 2165 Alan Dance   1104 0:56:02 0:50:45 8 6

Race 5 - 6 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:59:44 0:54:06 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:59:47 0:55:52 2 13
3 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 0:59:11 1:00:23 3 5

Race 6 - 13 May at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:58 0:55:13 1 6
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:00:54 0:56:55 2 13
3 RS 200 1636 Charlotte Videlo Steph Videlo 1046 1:01:02 0:58:21 3 2
4 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1046 1:01:25 0:58:43 4 2
5 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 1:01:28 0:58:46 5 3
6 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 1:00:48 1:02:02 6 5

Race 7 - 20 May at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:02:30 0:55:24 1 5
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 1:02:52 0:58:45 2 13
3 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 1:01:40 0:58:57 3 2
4 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:59:39 0:59:11 4 6
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:03:35 0:59:25 5 11
6 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 1:03:30 1:04:48 6 5
7 OK 2165 Alan Dance   1104 DNF   8 6

Race 8 - 27 May at 14:10

No Entries

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 9 - 3 June at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1129 0:58:40 0:51:58 1 3
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:57:51 0:54:04 2 11

Race 10 - 10 June at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1102 Jack Hardie Simon Lomas-Clarke 1046 0:52:31 0:50:12 1 1
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:02:14 0:58:10 2 11
3 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1129 1:08:02 1:00:16 3 3
4 RS 200 528 Tom Flintham Yasmin Sfaxi / Megan Pascoe 1046 1:06:49 1:03:53 4 3
5 Merlin-Rocket 3667 David Bland Barbara Bland 980 1:05:31 1:06:51 5 5
6 Cadet 9151 Yasmin Sfaxi Ryan Harris 1435 DSQa   7 1

Race 11 - 1 July at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:55:34 0:55:08 1 6
2 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:05:03 0:57:40 2 5
3 Phantom 1271 Simon Bond   999 0:58:30 0:58:34 3 1
4 Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 0:59:50 0:59:54 4 2
5 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:05:17 1:01:01 5 11

Race 12 - 8 July at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 0:46:46 0:46:24 1 2
2 RS 100 8.4 366 Simon Lomas-Clarke   1008 0:46:52 0:46:30 2 1
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:50:42 0:47:23 3 11
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:50:44 0:47:25 4 13
5 Phantom 1275 Chris Yelland   999 0:53:47 0:53:50 5 2

Race 13 - 15 July at 12:10

No Entries

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 14 - 22 July at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1008 0:49:53 0:49:29 1 2
2 RS Aero 5 1099 Ralph Nevile   1129 0:59:35 0:52:47 2 3
3 420 51766 Karen Ferguson Megan Ferguson 1111 0:59:27 0:53:31 3 2
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:58:05 0:54:17 4 13
5 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 DNF   6 6

Race 15 - 29 July at 12:10

No Entries

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Points Races

Race 16 - 5 Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:48:25 0:45:15 1 13
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:00:08 0:53:19 2 3

Race 17 - 12 Aug at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Solo 5258 Richard Harding   1143 1:05:24 0:57:13 1 1
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:06:23 0:58:51 2 3
3 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1070 1:13:52 1:09:02 3 1

Race 18 - 19 Aug at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 0:56:06 0:52:26 1 5
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:59:01 0:55:09 2 13

Race 19 - 26 Aug at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 0:51:14 0:47:53 1 5
2 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:56:50 0:50:23 2 5
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:56:33 0:52:51 3 13

Race 20 - 2 Sep at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:03:28 0:56:16 1 5
2 Comet 231 Steve Gregory   1204 1:09:59 0:58:08 2 3
3 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 1:02:51 0:58:44 3 11
4 Phantom 1275 Chris Yelland   999 1:03:33 1:03:37 4 2

Race 21 - 23 Sep at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 0:58:06 0:55:33 1 2
2 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Jack Hardie 1046 0:58:31 0:55:57 2 1

Race 22 - 30 Sep at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland 1046 0:43:38 0:41:43 1 2
2 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Luke Anstey / Kate Nevile 1240 0:53:40 0:43:17 2 3
3 420 51766 Megan Ferguson Karen Ferguson / Ryan Wilkinson 1111 0:48:17 0:43:28 3 1
4 Comet 231 Steve Gregory   1204 0:52:30 0:43:36 4 3
5 Phantom 1385 Jeremy Hudson   999 0:44:01 0:44:04 5 2
6 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1008 0:45:46 0:45:24 6 6
7 RS 200 713 Hugh Marston Catriona Henderson 1046 0:50:21 0:48:08 7 1

Race 23 - 14 Oct at 12:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 0:57:44 0:53:57 1 5
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:58:42 0:54:52 2 11

Race 24 - 21 Oct at 14:10

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 0:51:15 0:47:54 1 5
2 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young 1070 0:52:36 0:49:10 2 11
3 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:51:45 0:49:28 3 1
4 Comet 231 Steve Gregory   1204 1:00:32 0:50:17 4 3
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1070 0:54:12 0:50:39 5 13
6 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1068 0:57:42 0:54:02 6 1
7 Merlin-Rocket 3023 Jeremy Hudson Tim Farnell-Watson 980 0:57:16 0:58:26 7 1

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 39
DNFStarted but did not finish Varies
DSQaDisqualification - Did not sign on 7



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com