Close

2019 K Class Personal Handicap - 24 Races,10 to count

Frensham Pond Sailing Club

Final Results as of October 30, 2019

Overall

Sailed: 23, Discards: 13, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 30, Scoring system: Appendix A
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Race 1
7 Apr 12:40
Race 2
21 Apr 12:40
Race 3
28 Apr 12:40
Race 4
5 May 12:40
Race 5
19 May 12:40
Race 6
26 May 12:40
Race 7
2 June 12:40
Race 8
16 June 12:40
Race 9
23 June 12:40
Race 10
30 June 12:40
Race 11
7 July 12:40
Race 12
13 July 12:40
Race 13
21 July 12:40
Race 14
28 July 12:40
Race 15
4 August 12:40
Race 16
11 August 12:40
Race 17
18 August 12:40
Race 18
25 August 12:40
Race 19
01 September 12:40
Race 20
08 September 12:40
Race 21
15 September 12:40
Race 22
29 September 12:40
Race 23
13 October 12:40
Race 24
20 October 12:40
Nett Races
1st K1 117 Hilary King   1070 64 1141 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 1.0 (31.0) (31.0) (4.0) 2.0 (31.0) (31.0) 1.0 1.0 1.0 (31.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 (31.0) (31.0)   1.0 1.0 11.0 11
2nd Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 3.0 1.0 (31.0) (31.0) 4.0 (31.0) (6.0) (7.0) (8.0) 2.0 1.0 (31.0) (5.0) 5.0 4.0 (31.0) 5.0 2.0 (31.0) 1.0 (31.0)   (31.0) (31.0) 28.0 14
3rd Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1.0 (31.0) (31.0) 1.0 5.0 3.0 RDGa 4.0 3.0 (7.0) (31.0) (31.0) 5.0 3.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 2.0   (31.0) 3.0 30.0 11
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 (31.0) (31.0) (31.0) 2.0 (31.0) (31.0) 3.0 6.0 5.0 (31.0) (31.0) 3.0 4.0 (31.0) 2.0 (31.0) (31.0) (31.0) 3.0 (31.0) (31.0)   4.0 31.0 63.0 9
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 3.0 2.0 2.0 (31.0) 3.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 4.0 31.0 31.0   3.0 31.0 141.0 6
DNQ RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 (31.0) (31.0) 4.0 RAF (31.0) (31.0) 3.0 (31.0) 2.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 2.0 3.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0   5.0 31.0 143.0 5
DNQ RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 64 1136 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 2.0 31.0 31.0 2.0 31.0 5.0 31.0 31.0   31.0 2.0 197.0 4
DNQ RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 64 1116 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 6.0 1.0 (31.0) 9.0 DNF (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 206.0 4
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Neville 1240 64 1323 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 1.0 (31.0) 1.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 1.0 (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 220.0 3
DNQ RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 61 1063 (31.0) (31.0) 1.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 1.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   2.0 31.0 221.0 3
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1760 64 1203 (31.0) (31.0) 2.0 (31.0) 2.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 225.0 3
DNQ Comet 231 Steve Gregory   1207 68 1368 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 6.0 1.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 1.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 225.0 3
DNQ RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 68 1207 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 7.0 DNF (31.0) 6.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 1.0   31.0 31.0 231.0 3
DNQ OK 2165 Alan Dance   1104 65 1196 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 2.0 (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 2.0 31.0 31.0   31.0 31.0 252.0 2
DNQ SigneT 907 Kate Taylor Rob Anstey 1265 67 1413 2.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 281.0 1
DNQ Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1073 69 1234 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 3.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 282.0 1
DNQ RS 200 1177 Matthew Pinner C Robinson 1046 63 1098 (31.0) (31.0) (31.0) 3.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 282.0 1
DNQ Phantom 1330 Chris Gay   1002 68 1136 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 3.0   31.0 31.0 282.0 1
DNQ RS Tera Sport 0441 Bodan Frith       1438 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 DNF (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 283.0 1
DNQ RS Tera Pro 3550 Tristan Harding       1359 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 DNF (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 283.0 1
DNQ RS 200 1636 Rebecca Videlo Keith Videlo 1046 61 1063 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 283.0 1
DNQ RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 68 1185 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 4.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 283.0 1
DNQ RS 200 864 Andy Shorrock Katie Shorrock 1046 61 1063 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 4.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 283.0 1
DNQ RS 200 684 Ian Cherrill Ali Cherrill 1046 66 1151 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 5.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 284.0 1
DNQ RS 200 1495 Robert Ahlheid Tom Ahlheid 1046 65 1133 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 5.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 284.0 1
DNQ RS Aero 5 2134 Nigel Bayly   1136 68 1287 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 5.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 284.0 1
DNQ Comet Trio (Mk 1) 358 Stephen White A Jay 1097 68 1243 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 5.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 284.0 1
DNQ Mirror (D/H) 47072 Mark Herbert Will Herbert 1390 70 1622 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   6.0 31.0 285.0 1
DNQ RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor 1046 66 1151 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 6.0 31.0 31.0   31.0 31.0 285.0 1
DNQ RS 200 236 Richard Dean Christine Henly 1046 69 1203 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 6.0 (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) (31.0) 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0 31.0   31.0 31.0 285.0 1


PERSONAL HANDICAP APPLIED USING K CLASS P Factor
Personal YN = PYN/60 x P factor

Any queries to Alan Dance and Chris Ellis

NOTES:

Race 1 - 7 Apr at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:00:10 0:52:33 1.0 11
2 SigneT 907 Kate Taylor Rob Anstey 1265 67 1413 1:23:07 0:58:49 2.0 1
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:08:41 0:59:06 3.0 14

Race 2 - 21 Apr at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:44:04 0:37:55 1.0 14

Race 3 - 28 Apr at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 61 1063 1:01:36 0:57:57 1.0 3
2 Streaker 1760 Graham Butler   1760 64 1203 1:09:53 0:58:05 2.0 3
3 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 RAF   4.0 5

Race 4 - 5 May at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 0:54:11 0:47:19 1.0 11
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:49:00 0:48:00 2.0 9
3 RS 200 1177 Matthew Pinner C Robinson 1046 63 1098 0:56:40 0:51:37 3.0 1

Race 5 - 19 May at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:55:39 0:48:46 1.0 11
2 Streaker 1760 Graham Butler   1760 64 1203 1:02:30 0:51:57 2.0 3
3 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:53:05 0:51:59 3.0 6
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:00:59 0:52:29 4.0 14
5 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:00:52 0:53:10 5.0 11
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 64 1116 1:02:29 0:55:59 6.0 4

Race 6 - 26 May at 12:40

Redress for Lark 2530 away at Lark Nationals

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 64 1116 1:04:50 0:58:06 1.0 4
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:59:21 0:58:08 2.0 6
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 RDGa   3.0 11
3 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 1:05:00 0:58:15 3.0 5
5 RS 200 1636 Rebecca Videlo Keith Videlo 1046 61 1063 1:03:48 1:00:01 4.0 1
6 RS Aero 5 2134 Nigel Bayly   1136 68 1287 1:18:54 1:01:18 5.0 1
7 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly 1046 69 1203 1:17:15 1:04:13 6.0 1

Race 7 - 2 June at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Neville 1240 64 1323 1:08:40 0:51:54 1.0 3
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:56:10 0:55:01 2.0 6
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:56:27 0:55:17 3.0 9
4 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:04:36 0:56:25 4.0 11
5 RS 200 1495 Robert Ahlheid Tom Ahlheid 1046 65 1133 1:04:31 0:56:57 5.0 1
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:07:22 0:57:58 6.0 14

Race 8 - 16 June at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 61 1063 0:55:57 0:52:38 1.0 3
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 0:59:27 0:53:16 2.0 5
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:01:01 0:53:17 3.0 11
4 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 1:00:49 0:53:18 4.0 11
5 Comet Trio (Mk 1) 358 Stephen White A Jay 1097 68 1243 1:07:32 0:54:20 5.0 1
6 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:57:16 0:56:05 6.0 9
7 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:06:25 0:57:09 7.0 14
8 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 64 1116 DNF   9.0 4

Race 9 - 23 June at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Neville 1240 64 1323 1:05:42 0:49:40 1.0 3
2 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:58:46 0:51:30 2.0 11
3 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:54:07 0:53:00 3.0 6
4 RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 68 1185 1:02:57 0:53:07 4.0 1
5 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:54:47 0:53:39 5.0 9
6 Comet 231 Steve Gregory   1207 68 1368 1:14:01 0:54:06 6.0 3
7 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:02:37 0:54:41 7.0 11
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:04:52 0:55:49 8.0 14

Race 10 - 30 June at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Comet 231 Steve Gregory   1207 68 1368 1:15:25 0:55:08 1.0 3
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:12:11 1:02:07 2.0 14

Race 11 - 7 July at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:55:37 0:47:52 1.0 14
2 RS Tera Sport 0441 Bodan Frith       1438 DNF   4.0 1
2 RS Tera Pro 3550 Tristan Harding       1359 DNF   4.0 1

Race 12 - 13 July at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:56:17 0:49:20 1.0 11
2 OK 2165 Alan Dance   1104 65 1196 1:01:58 0:51:49 2.0 2
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:53:29 0:52:23 3.0 9
4 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 64 1116 0:59:43 0:53:31 4.0 4
5 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:03:13 0:55:13 5.0 11

Race 13 - 21 July at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 1:00:00 0:52:35 1.0 11
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 0:59:26 0:53:15 2.0 5
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 1:02:26 0:54:32 3.0 11
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:56:21 0:55:11 4.0 9
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:07:44 0:58:17 5.0 14
6 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 68 1207 DNF   7.0 3

Race 14 - 28 July at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:52:48 0:46:17 1.0 11
2 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 64 1136 0:52:53 0:46:33 2.0 4
3 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 0:52:30 0:47:03 3.0 5
4 Streaker 1760 Graham Butler   1760 64 1203 0:58:03 0:48:15 4.0 3
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:58:51 0:50:39 5.0 14

Race 15 - 4 August at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Neville 1240 64 1323 1:06:26 0:50:13 1.0 3
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:53:08 0:52:02 2.0 9
3 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1073 69 1234 1:04:43 0:52:27 3.0 1
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 1:01:13 0:52:41 4.0 14
5 RS 200 684 Ian Cherrill Ali Cherrill 1046 66 1151 1:00:55 0:52:55 5.0 1
6 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 68 1207 1:05:51 0:54:33 6.0 3

Race 16 - 11 August at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:53:49 0:47:10 1.0 11

Race 17 - 18 August at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Comet 231 Steve Gregory   1207 68 1368 1:05:12 0:47:40 1.0 3
2 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 64 1136 0:54:49 0:48:15 2.0 4
3 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:55:18 0:48:28 3.0 11
4 RS 200 864 Andy Shorrock Katie Shorrock 1046 61 1063 0:53:37 0:50:26 4.0 1
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:59:26 0:51:09 5.0 14

Race 18 - 25 August at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:55:16 0:48:26 1.0 11
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:56:44 0:48:49 2.0 14

Race 19 - 01 September at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:52:04 0:45:38 1.0 11
2 OK 2165 Alan Dance   1104 65 1196 0:55:54 0:46:44 2.0 2
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:47:58 0:46:59 3.0 9
4 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:48:11 0:47:12 4.0 6
5 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 64 1136 0:55:41 0:49:01 5.0 4
6 RS 200 1518 Rob Anstey Kate Taylor 1046 66 1151 0:57:14 0:49:43 6.0 1

Race 20 - 08 September at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 65 1162 0:50:14 0:43:14 1.0 14

Race 21 - 15 September at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 68 1207 0:47:30 0:39:21 1.0 3
2 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 0:45:42 0:39:55 2.0 11
3 Phantom 1330 Chris Gay   1002 68 1136 0:46:19 0:40:46 3.0 1

Race 22 - 29 September at 12:40

NOT SAILED

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Place Points Races

Race 23 - 13 October at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:56:24 0:49:26 1.0 11
2 RS 200 1636 Keith Videlo Rebecca Videlo 1046 61 1063 0:55:03 0:51:47 2.0 3
3 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 61 1021 0:53:33 0:52:27 3.0 6
4 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 61 1021 0:53:36 0:52:30 4.0 9
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Furnell-Watson 1046 64 1116 0:58:56 0:52:48 5.0 5
6 Mirror (D/H) 47072 Mark Herbert Will Herbert 1390 70 1622 1:34:42 0:58:23 6.0 1

Race 24 - 20 October at 12:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name PYN P Factor Personal YN Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 64 1141 0:56:12 0:49:15 1.0 11
2 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 64 1136 0:56:04 0:49:21 2.0 4
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Katie Shorrock /Judith Young/ Hannah Carruthers / Amy Goult 1073 64 1145 0:56:53 0:49:41 3.0 11

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 31
DNFStarted but did not finish Varies
RAFRetired after finishing 4
RDGaRedress - average points for all races except the race in question 3



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com