Close

2019 K Class Summer Points - 24 Races,10 to count

Frensham Pond Sailing Club

Final Results as of October 30, 2019

Overall

Sailed: 23, Discards: 13, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 31, Scoring system: Appendix A
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Race 1
7 April 10:55
Race 2
21 April 14:40
Race 3
28 April 10:55
Race 4
5 May 14:40
Race 5
19 May 10:55
Race 6
26 May 14:40
Race 7
2 June 10:55
Race 8
16 June 14:40
Race 9
23 June 10:55
Race 10
30 June 14:40
Race 11
7 July 10:55
Race 12
13 July 14:40
Race 13
21July 10:55
Race 14
28July 14:40
Race 15
4 August 10:55
Race 16
11 August 14:40
Race 17
18 August 10:55
Race 18
25 August 14:40
Race 19
01 September 10:55
Race 20
08 September 10:55
Race 21
15 September 14:40
Race 22
29 September 14:40
Race 23
13 October 10:55
Race 24
20 October 14:40
Nett Races
1st OK 2165 Alan Dance   1104 (32.0) (32.0) (4.0) (32.0) 1.0 (32.0) (3.0) (5.0) (5.0) (32.0) 1.0 1.0 (6.0) (3.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (32.0) 1.0   2.0 (4.0) 13.0 17
2nd RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1.0 1.0 (32.0) (32.0) (6.0) (5.0) (6.0) (11.0 DNF) (32.0) 2.0 RDGa 2.0 (4.0) 3.0 (32.0) 2.0 RDGa 2.0 (6.0) 4.0 (32.0) 1.0 (32.0)   (32.0) 2.0 20.0 16
3rd K1 117 Hilary King   1070 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (4.0) (32.0) (32.0) (11.0 DNF) 4.0 (32.0) (32.0) 2.0 2.0 4.0 (32.0) (32.0) 3.0 2.0 1.0 (32.0) 2.0   3.0 3.0 26.0 12
4th Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 2.0 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 5.0 (11.0 DNF) (9.0) 2.0 3.0 (32.0) (9.0) (6.0) 5.0 (32.0) 5.0 3.0 (32.0) 2.0 (32.0)   6.0 (32.0) 36.0 14
5th Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) 5.0 4.3 RDGa 4.0 4.0 8.0 (32.0) (32.0) 3.0 4.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 3.0   (32.0) 5.0 43.3 10
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 (32.0) (32.0) (32.0) 1.0 2.0 2.0 1.0 (32.0) 3.0 1.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0   1.0 1.0 76.0 8
DNQ RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 (32.0) (32.0) 2.0 (32.0) (32.0) 3.0 (32.0) 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 5.0 2.0 (32.0) (32.0) 4.0 (32.0) (32.0) 32.0 32.0   5.0 32.0 120.0 7
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 2.0 1.0 2.0 (32.0) (32.0) 5.0 1.0 (32.0) 1.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0   32.0 32.0 140.0 6
DNQ Comet 231 Steve Gregory   1207 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 7.0 6.0 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 7.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 215.0 4
DNQ Phantom 1330 Chris Gay   1002 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 6.0 12.0 (32.0) (32.0) 32.0 9.0 32.0 32.0 32.0 5.0   32.0 32.0 224.0 4
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1128 (32.0) (32.0) 1.0 (32.0) 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 1.0 (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 229.0 3
DNQ RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid / Z Lomas-Clarke 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 2.0 7.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 3.0 (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 236.0 3
DNQ RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 (32.0) 5.0 DNF 3.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   8.0 DNF 32.0 240.0 3
DNQ RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 4.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 10.0 (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 3.0 32.0 32.0   32.0 32.0 241.0 3
DNQ RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 8.0 DNF (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 9.0 RET 11.0 (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 252.0 3
DNQ RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 (32.0) (32.0) 5.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 2.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 263.0 2
DNQ Streaker 1824 Hugh Marston   1128 (32.0) 2.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 7.0 (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 265.0 2
DNQ RS 200 684 Ian Cherrill Ali Cherrill 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 5.0 4.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 265.0 2
DNQ RS 200 1495 Rob Ahlheid Tristan Ahlheid 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 6.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   4.0 32.0 266.0 2
DNQ RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 4.0 9.0 RET (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 269.0 2
DNQ RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 11.0 DSQa (32.0) (32.0) (32.0) 8.0 (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 275.0 2
DNQ RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Nevile 1240 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 1.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 289.0 1
DNQ RS 200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 1.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 289.0 1
DNQ RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 3.0 32.0   32.0 32.0 291.0 1
DNQ RS 200 719 Tristan Harding Richard Harding 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 4.0   32.0 32.0 292.0 1
DNQ Vintage Merlin 3023 Jeremy Hudson J Craven 1020 4.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 292.0 1
DNQ RS 200 1331 James Pidduck Alice Hatfield 1046 (32.0) (32.0) 6.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 294.0 1
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 6.0 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 294.0 1
DNQ Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1073 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 6.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 294.0 1
DNQ RS 200 1379 David Henly Mike Lee / J Henly 1046 (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 8.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 296.0 1
DNQ           (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) (32.0) 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0 32.0   32.0 32.0 320.0  


NOTES
Any queries to Alan Dance or Chris Ellis


Race 1 - 7 April at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:03:22 1:00:35 1.0 16
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:08:01 1:03:23 2.0 14
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 1:09:24 1:04:41 3.0 10
4 Vintage Merlin 3023 Jeremy Hudson J Craven 1020 1:17:26 1:15:55 4.0 1

Race 2 - 21 April at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:54:03 0:51:40 1.0 16
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:04:17 0:56:59 2.0 2
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:04:35 1:00:11 3.0 14
4 RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 DNF   5.0 3

Race 3 - 28 April at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:10:01 1:02:04 1.0 3
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 1:07:21 1:04:23 2.0 7
3 RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 1:10:21 1:07:15 3.0 3
4 OK 2165 Alan Dance   1104 1:14:35 1:07:33 4.0 17
5 RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 1:15:11 1:11:53 5.0 2
6 RS 200 1331 James Pidduck Alice Hatfield 1046 1:15:53 1:12:33 6.0 1

Race 4 - 5 May at 14:40

Only 1 boat entered for race today!

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 1:05:05 1:04:49 1.0 8

Race 5 - 19 May at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:40:35 0:36:46 1.0 17
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:37:53 0:37:44 2.0 8
3 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:43:46 0:38:48 3.0 3
4 K1 117 Hilary King   1070 0:43:03 0:40:14 4.0 12
5 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 0:43:57 0:40:58 5.0 10
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:43:22 0:41:28 6.0 16

Race 6 - 26 May at 14:40

Lark 2530 away at Lark Nationals at Rock SC

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1046 1:01:39 0:58:56 1.0 1
2 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:59:31 0:59:17 2.0 8
3 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 1:03:37 1:00:49 3.0 7
4 RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 1:06:50 1:03:54 4.0 3
5 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 RDGa   4.3 10
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:08:09 1:05:09 5.0 16
7 RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 1:08:10 1:05:10 6.0 1
8 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 DNF   8.0 3

Race 7 - 2 June at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:54:56 0:54:43 1.0 8
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:55:38 0:55:25 2.0 6
3 OK 2165 Alan Dance   1104 1:05:35 0:59:24 3.0 17
4 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 1:03;46 0:59:26 4.0 10
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:05:56 1:01:27 5.0 14
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:07:04 1:04:07 6.0 16

Race 8 - 16 June at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:47:47 0:47:36 1.0 6
2 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid / Z Lomas-Clarke 1046 0:51:43 0:49:27 2.0 3
3 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:52:12 0:49:54 3.0 7
4 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 0:54:56 0:51:12 4.0 10
5 OK 2165 Alan Dance   1104 0:57:08 0:51:45 5.0 17
6 RS 200 1495 Rob Ahlheid Tristan Ahlheid 1046 0:55:48 0:53:21 6.0 2
7 Comet 231 Steve Gregory   1207 1:09:32 0:57:37 7.0 4
8 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 DNF   11.0 16
8 K1 117 Hilary King   1070 DNF   11.0 12
8 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 DNF   11.0 14

Race 9 - 23 June at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 5000 Ralph Nevile Kate Nevile 1240 0:55:06 0:44:26 1.0 1
2 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:45:31 0:45:20 2.0 6
3 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:45:33 0:45:22 3.0 8
4 K1 117 Hilary King   1070 0:49:23 0:46:09 4.0 12
5 OK 2165 Alan Dance   1104 0:51:56 0:47:02 5.0 17
6 Comet 231 Steve Gregory   1207 0:56:51 0:47:06 6.0 4
7 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid / Z Lomas-Clarke 1046 0:49:42 0:47:31 7.0 3
8 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 0:51:26 0:47:56 8.0 10
9 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:51:36 0:48:05 9.0 14
10 RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 DSQa   11.0 2

Race 10 - 30 June at 14:40

RS 200 719 away at Hayling Island RS200 Open

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:54:12 0:53:59 1.0 8
2 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 RDGa   2.0 16
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:00:02 0:55:57 2.0 14
4 Comet 231 Steve Gregory   1207 1:08:45 0:56:58 3.0 4

Race 11 - 7 July at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:45:25 0:41:08 1.0 17
2 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:43:10 0:41:16 2.0 16
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:46:58 0:43:46 3.0 14
4 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 0:47:08 0:44:15 4.0 2

Race 12 - 13 July at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:58:34 0:53:03 1.0 17
2 K1 117 Hilary King   1070 0:57:31 0:53:45 2.0 12
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 0:58:06 0:54:09 3.0 10
4 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:57:49 0:55:16 4.0 16
5 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:55:48 0:55:35 5.0 6
6 Phantom 1330 Chris Gay   1002 0:58:29 0:58:22 6.0 4
7 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 RET   9.0 3
7 RS Aero 7 2134 Nigel Bayly   1065 RET   9.0 2

Race 13 - 21July at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:52:27 0:52:14 1.0 6
2 K1 117 Hilary King   1070 0:56:50 0:53:07 2.0 12
3 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:56:04 0:53:36 3.0 16
4 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 0:58:32 0:54:33 4.0 10
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:57:20 0:54:49 5.0 7
6 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:52 0:55:08 6.0 17
7 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:02:26 0:55:21 7.0 2
8 RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 0:58:01 0:55:28 8.0 2
9 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:02:13 0:57:59 9.0 14
10 RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 1:03:24 1:00:37 10.0 3
11 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 1:05:41 1:02:48 11.0 3
12 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:08:27 1:08:19 12.0 4

Race 14 - 28July at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1760 Graham Butler   1128 1:00:42 0:53:49 1.0 3
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:57:01 0:54:31 2.0 7
3 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:20 0:54:39 3.0 17
4 K1 117 Hilary King   1070 0:59:27 0:55:34 4.0 12
5 RS 200 684 Ian Cherrill Ali Cherrill 1046 0:59:22 0:56:45 5.0 2
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:01:09 0:56:59 6.0 14

Race 15 - 4 August at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 0:49:53 0:49:41 1.0 6
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:56:02 0:50:45 2.0 17
2 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 RDGa   2.0 16
4 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid / Z Lomas-Clarke 1046 0:53:46 0:51:24 3.0 3
5 RS 200 684 Ian Cherrill Ali Cherrill 1046 0:56:07 0:53:39 4.0 2
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:57:37 0:53:42 5.0 14
7 Lark 252 Ian Brown Felicity Brown 1073 1:07:39 1:03:03 6.0 1

Race 16 - 11 August at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:54:25 0:49:17 1.0 17
2 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:55:18 0:52:52 2.0 16

Race 17 - 18 August at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:24 0:54:43 1.0 17
2 RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 0:57:49 0:55:16 2.0 2
3 K1 117 Hilary King   1070 0:59:56 0:56:01 3.0 12
4 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:58:41 0:56:06 4.0 7
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:01:05 0:56:56 5.0 14
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:59:38 0:57:01 6.0 16
7 Comet 231 Steve Gregory   1207 1:09:39 0:57:42 7.0 4
8 RS 200 1379 David Henly Mike Lee / J Henly 1046 1:08:16 1:05:16 8.0 1
9 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:18:48 1:18:39 9.0 4

Race 18 - 25 August at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:00:36 0:54:53 1.0 17
2 K1 117 Hilary King   1070 0:59:20 0:55:27 2.0 12
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:00:02 0:55:57 3.0 14
4 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:00:27 0:57:47 4.0 16

Race 19 - 01 September at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 K1 117 Hilary King   1070 0:55:54 0:52:15 1.0 12
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:57:59 0:52:31 2.0 17
3 RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 0:57:51 0:55:18 3.0 3

Race 20 - 08 September at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:55:24 0:52:58 1.0 16
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:59:56 0:55:51 2.0 14
3 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 1:00:19 0:56:38 3.0 1

Race 21 - 15 September at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:04:17 0:58:14 1.0 17
2 K1 117 Hilary King   1070 1:06:45 1:02:23 2.0 12
3 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 1:08:15 1:03:36 3.0 10
4 RS 200 719 Tristan Harding Richard Harding 1046 1:10:28 1:07:22 4.0 1
5 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:09:43 1:09:35 5.0 4

Race 22 - 29 September at 14:40

NOT SAILED

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Place Points Races

Race 23 - 13 October at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:47:04 0:46:53 1.0 8
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:53:09 0:48:09 2.0 17
3 K1 117 Hilary King   1070 0:52:05 0:48:41 3.0 12
4 RS 200 1495 Rob Ahlheid Tristan Ahlheid 1046 0:53:41 0:51:19 4.0 2
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:55:47 0:53:20 5.0 7
6 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:58:17 0:54:19 6.0 14
7 RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 DNF   8.0 3

Race 24 - 20 October at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:54:07 0:53:54 1.0 8
2 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:59:07 0:56:31 2.0 16
3 K1 117 Hilary King   1070 1:01:05 0:57:05 3.0 12
4 OK 2165 Alan Dance   1104 1:04:31 0:58:26 4.0 17
5 Lark 2530 Chris Ellis Megan Pascoe / Judith Young / Hannah Carruthers / Amy Goult / Rosie Targett 1073 1:03:50 0:59:29 5.0 10

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 32
DNFStarted but did not finish Varies
DSQaDisqualification - Did not sign on 11
RDGaRedress - average points for all races except the race in question Varies
RETRetired 9



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com