Close

2019 RS 200 Super Sundays - 7 Races, 3 to count

Frensham Pond Sailing Club

Final Results as of October 30, 2019

Overall

Sailed: 6, Discards: 3, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Race 1
28 April 10:55
Race 2
26 May 14:40
Race 3
16 June 14:40
Race 4
21 July 10:55
Race 5
18 August 10:55
Race 6
15 Sept 14:40
Race 7
13 October 10:55
Nett Races
1st RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 1.0 (2.0) (2.0) (2.0) 2.0   2.0 5.0 6
2nd RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 (14.0) 4.0 (5.0 DNF) 1.0 3.0   (14.0) 8.0 4
DNQ RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 3.0 (14.0) (14.0) (14.0) 1.0   14.0 18.0 2
DNQ RS 200 1495 Robert Ahlheid Tom Ahlheid / Tristan Ahlheid 1046 (14.0) (14.0) 3.0 (14.0) 14.0   1.0 18.0 2
DNQ RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 2.0 (14.0) (14.0) (14.0) 14.0   4.0 DNF 20.0 2
DNQ RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 (14.0) 3.0 (14.0) 4.0 (14.0)   14.0 21.0 2
DNQ RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 (14.0) 7.0 DNF (14.0) 5.0 (14.0)   14.0 26.0 2
DNQ RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid 1046 (14.0) (14.0) 1.0 (14.0) 14.0   14.0 29.0 1
DNQ RS 200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1046 (14.0) 1.0 (14.0) (14.0) 14.0   14.0 29.0 1
DNQ RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 (14.0) (14.0) (14.0) 3.0 14.0   14.0 31.0 1
DNQ RS 200 1379 David Henly J Henly 1046 (14.0) (14.0) (14.0) 14.0 4.0   14.0 32.0 1
DNQ RS 200 1331 James Pidduck Alice Hatfield 1046 4.0 (14.0) (14.0) (14.0) 14.0   14.0 32.0 1
DNQ RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 (14.0) 5.0 (14.0) (14.0) 14.0   14.0 33.0 1

Race Dates 2019

28 April 10:55
26 May 14:40
16 June 14:40
21 July 10:55
18 August 10:55
15 Sept 14:40
13 Oct 10:55

NOTES
Any queries to Alan Dance or Stefan Bennett


Race 1 - 28 April at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 1:07:21 1:04:23 1.0 6
2 RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 1:10:21 1:07:15 2.0 2
3 RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 1:15:11 1:11:53 3.0 2
4 RS 200 1331 James Pidduck Alice Hatfield 1046 1:15:53 1:12:33 4.0 1

Race 2 - 26 May at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1636 Keith Videlo Stephanie Videlo 1046 1:01:39 0:58:56 1.0 1
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 1:03:37 1:00:49 2.0 6
3 RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 1:06:50 1:03:54 3.0 2
4 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:08:09 1:05:09 4.0 4
5 RS 200 528 Tom Flintham Megan Pascoe 1046 1:08:10 1:05:10 5.0 1
6 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 DNF   7.0 2

Race 3 - 16 June at 14:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Tom Ahlheid 1046 0:51:43 0:49:27 1.0 1
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:52:12 0:49:54 2.0 6
3 RS 200 1495 Robert Ahlheid Tom Ahlheid / Tristan Ahlheid 1046 0:55:48 0:53:21 3.0 2
4 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 DNF   5.0 4

Race 4 - 21 July at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 56:04 0:53:36 1.0 4
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 57:20 0:54:49 2.0 6
3 RS 200 1159 Fiona Taylor Gordon Taylor 1046 58:01 0:55:28 3.0 1
4 RS 200 1518 Rob Anstey Thomas Banes-Walker / Kate Taylor 1046 1:03:24 1:00:37 4.0 2
5 RS 200 236 Richard Dean Christine Henly / Cat Marston 1046 1:05:41 1:02:48 5.0 2

Race 5 - 18 August at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1518 Luke Anstey Rob Anstey 1046 0:57:49 0:55:16 1.0 2
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:58:41 0:56:06 2.0 6
3 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:59:38 0:57:01 3.0 4
4 RS 200 1379 David Henly J Henly 1046 1:08:16 1:05:16 4.0 1

Race 6 - 15 Sept at 14:40

NO RACE

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Place Points Races

Race 7 - 13 October at 10:55

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 1495 Robert Ahlheid Tom Ahlheid / Tristan Ahlheid 1046 0:53:41 0:51:19 1.0 2
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Nicki Yelland / Kat Farnell-Watson 1046 0:55:47 0:53:20 2.0 6
3 RS 200 1636 Charlotte Videlo Rebecca Videlo / Steph Videlo 1046 DNF   4.0 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 14
DNFStarted but did not finish Varies



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com