Close

2019/20 K Class Winter Points - 16 Races, 6 results to qualify.

Frensham Pond Sailing Club

Results as of March 24, 2020

Overall

Sailed: 14, Discards: 8, To count: 6, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Race 9 Race 10 Race 11 Race 12 Race 13 Race 14 Race 15 Race 16 Nett Races
            3/11 10/11 24/11 1/12 8/12 15/12 22/12 29/12 5/1 12/1 19/1 26/1 2/2 23/2 1/3 15/3    
            10:40 14:15 14:15 10:40 14:15 10:40 14:15 10:40 14:15 10:40 14:15 10:40 14:15 10:40 14:15 10:40    
1st Streaker 1824 Hugh Marston   1128 (29.0) (29.0) (29.0) 1.0 1.0 (29.0) 1.0 1.0 (29.0) (29.0) (2.0) (4.0) 1.0     2.0 7.0 8
2nd OK 2165 Alan Dance   1104 1.0 1.0 2.0 2.0 (29.0) 1.0 (29.0) (3.0) 2.0 (7.0) (7.0 RET) (3.0) (4.0)     (29.0) 9.0 11
3rd Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 2.0 (7.0 DNF) 4.0 3.0 (29.0) 3.0 2.0 (29.0) 1.0 (29.0) (29.0) (29.0) (5.0)     (29.0) 15.0 8
DNQ Phantom 1330 Chris Gay   1002 4.0 2.0 6.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 6.0 (29.0) 5.0 (29.0) (29.0)     29.0 52.0 5
DNQ RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 (29.0) (29.0) 5.0 (29.0) 4.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 5.0 (29.0) 5.0 29.0     7.0 DNF 55.0 5
DNQ Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 10.0 RDGa (29.0) 7.0 4.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 4.0 6.0 (29.0)     29.0 60.0 5
DNQ K1 117 Hilary King   1070 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 3.0 29.0 29.0 2.0 2.0     4.0 69.0 4
DNQ RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 (29.0) (29.0) 1.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 8.0 DNF 6.0 1.0 (29.0) 29.0     29.0 74.0 4
DNQ RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 1.0 29.0 1.0 29.0     29.0 118.0 2
DNQ Streaker 1760 Graham Butler   1128 3.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 2.0 (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0     29.0 121.0 2
DNQ Lark 2538 Nigel Hufton Crew 1073 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 3.0 29.0 29.0     3.0 122.0 2
DNQ RS Feva XL 435 Joe S-Hook Charlie S-Hook 1240 (29.0) 7.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) 2.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0     29.0 125.0 2
DNQ RS Feva XL 435 Charlie S-Hook Joe S-Hook 1240 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 3.0 29.0 29.0 29.0     7.0 DNF 126.0 2
DNQ Lark 2379 Sean Nee Fiona Nee 1073 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 5.0 29.0 29.0 29.0 6.0     29.0 127.0 2
DNQ RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 (29.0) 7.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 4.0 (29.0) 29.0 29.0 29.0     29.0 127.0 2
DNQ RS Feva XL 233 Richard Harding Tristan Harding 1240 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0 29.0     1.0 146.0 1
DNQ RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 2.0 29.0 29.0 29.0     29.0 147.0 1
DNQ Lark 2443 Simon Cox George Cox-Olliff 1073 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0 3.0     29.0 148.0 1
DNQ RS 200 1518 Kate Taylor Rob Anstey 1046 (29.0) (29.0) 3.0 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 148.0 1
DNQ RS Feva XL 5144 Finlay Lomas-Clarke Simon Lomas-Clarke 1240 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 4.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 149.0 1
DNQ RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Finlay Lomas-Clarke 1046 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 4.0 29.0 29.0 29.0     29.0 149.0 1
DNQ K1 120 Jeremy Hudson   1070 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 5.0 DNF (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 150.0 1
DNQ RS Feva XL 5782 Finlay Lomas-Clarke Tristan Ahlheid 1240 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 7.0 29.0     29.0 152.0 1
DNQ Comet 57 Steve Gregory   1207 7.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 152.0 1
DNQ RS Feva XL 233 Tristan Harding Richard Harding 1240 7.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 152.0 1
DNQ RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 (29.0) 7.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 152.0 1
DNQ RS 200 250 John Brooker Richard Dean 1046 (29.0) (29.0) 9.0 DNF (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 29.0     29.0 154.0 1
DNQ 29er 1120 Tom Stratton-Brown Tom Ahlheid 907 (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) (29.0) 29.0 29.0 29.0 9.0 DNF 29.0     29.0 154.0 1


NOTES
Any queries to Alan Dance or Chris Ellis


Race 1 - 3/11 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:44:09 0:39:59 1.0 11
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:45:09 0:42:05 2.0 8
3 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:47:33 0:42:09 3.0 2
4 Phantom 1330 Chris Gay   1002 0:46:17 0:46:11 4.0 5
5 Comet 57 Steve Gregory   1207 DNF   7.0 1
5 RS Feva XL 233 Tristan Harding Richard Harding 1240 DNF   7.0 1
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 RDGa   10.0 5

Race 2 - 10/11 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 1:26:03 1:17:57 1.0 11
2 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:39:38 1:39:26 2.0 5
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 DNF   7.0 8
3 RS Feva XL 435 Joe S-Hook Charlie S-Hook 1240 DNF   7.0 2
3 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 DNF   7.0 2
3 RS 100 8.4 259 Ian Gregory   1004 DNF   7.0 1

Race 3 - 24/11 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 0:52:38 0:50:19 1.0 4
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:55:44 0:50:29 2.0 11
3 RS 200 1518 Kate Taylor Rob Anstey 1046 0:56:03 0:53:35 3.0 1
4 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:58:31 0:54:32 4.0 8
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 0:58:14 0:55:40 5.0 5
6 Phantom 1330 Chris Gay   1002 0:56:35 0:56:28 6.0 5
7 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 1:09:17 1:04:34 7.0 5
8 RS 200 250 John Brooker Richard Dean 1046 DNF   9.0 1

Race 4 - 1/12 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:53:06 0:47:04 1.0 8
2 OK 2165 Alan Dance   1104 0:52:22 0:47:26 2.0 11
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:53:50 0:50:10 3.0 8
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 0:54:16 0:50:34 4.0 5

Race 5 - 8/12 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:47:24 0:42:01 1.0 8
2 RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 DNF   4.0 5
2 RS Feva XL 5144 Finlay Lomas-Clarke Simon Lomas-Clarke 1240 DNF   4.0 1

Race 6 - 15/12 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 OK 2165 Alan Dance   1104 0:54:34 0:49:26 1.0 11
2 RS Feva XL 435 Joe S-Hook Charlie S-Hook 1240 1:02:05 0:50:04 2.0 2
3 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 0:58:51 0:54:51 3.0 8

Race 7 - 22/12 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:13:46 1:05:24 1.0 8
2 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:11:42 1:06:49 2.0 8

Race 8 - 29/12 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:46:44 0:41:26 1.0 8
2 Streaker 1760 Graham Butler   1128 0:46:51 0:41:32 2.0 2
3 OK 2165 Alan Dance   1104 0:46:24 0:42:02 3.0 11
4 K1 120 Jeremy Hudson   1070 DNF   5.0 1

Race 9 - 5/1 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:07:07 1:02:33 1.0 8
2 OK 2165 Alan Dance   1104 1:10:37 1:03:58 2.0 11
3 K1 117 Hilary King   1070 1:10:22 1:05:46 3.0 4
4 RS Aero 7 1161 Brendan Chaplin   1065 1:11:48 1:07:25 4.0 2
5 Lark 2379 Sean Nee Fiona Nee 1073 1:15:22 1:10:14 5.0 2
6 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:12:16 1:12:07 6.0 5
7 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 DNF   8.0 4

Race 10 - 12/1 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:51:14 0:51:02 1.0 2
2 RS 200 37 Katrina Gilbert Jenny Rust 1046 0:55:00 0:52:35 2.0 1
3 RS Feva XL 435 Charlie S-Hook Joe S-Hook 1240 1:05:18 0:52:40 3.0 2
4 RS 200 1102 Simon Lomas-Clarke Finlay Lomas-Clarke 1046 0:57:19 0:54:48 4.0 1
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 0:59:29 0:56:52 5.0 5
6 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:00:32 0:57:52 6.0 4
7 OK 2165 Alan Dance   1104 1:04:15 0:58:12 7.0 11

Race 11 - 19/1 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 200 719 Richard Harding Tristan Harding 1046 1:02:02 0:59:18 1.0 4
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:14:21 1:05:55 2.0 8
3 Lark 2538 Nigel Hufton Crew 1073 1:11:12 1:06:21 3.0 2
4 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 1:11:44 1:06:51 4.0 5
5 Phantom 1330 Chris Gay   1002 1:12:27 1:12:18 5.0 5
6 OK 2165 Alan Dance   1104 RET   7.0 11

Race 12 - 26/1 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS 100 8.4 509 Clive Eplett   1004 0:48:32 0:48:20 1.0 2
2 K1 117 Hilary King   1070 0:58:31 0:54:41 2.0 4
3 OK 2165 Alan Dance   1104 1:01:17 0:55:31 3.0 11
4 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:02:39 0:55:32 4.0 8
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 0:58:25 0:55:51 5.0 5
6 Lark 2530 Chris Ellis Judith Young / Kirsten Kuhnert 1073 1:01:09 0:56:59 6.0 5
7 RS Feva XL 5782 Finlay Lomas-Clarke Tristan Ahlheid 1240 1:15:06 1:00:34 7.0 1
8 29er 1120 Tom Stratton-Brown Tom Ahlheid 907 DNF   9.0 1

Race 13 - 2/2 at 14:15

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 1:08:52 1:01:03 1.0 8
2 K1 117 Hilary King   1070 1:05:44 1:01:26 2.0 4
3 Lark 2443 Simon Cox George Cox-Olliff 1073 1:07:50 1:03:13 3.0 1
4 OK 2165 Alan Dance   1104 1:10:04 1:03:28 4.0 11
5 Lark 12 Philip Whitney Lynda Williams 1073 1:10:06 1:05:20 5.0 8
6 Lark 2379 Sean Nee Fiona Nee 1073 1:10:14 1:05:27 6.0 2

Race 14 - 23/2 at 10:40

No entrants for this race. A bit windy!

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Place Points Races

Race 15 - 1/3 at 14:15

Result void. Only single entrant.

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Place Points Races

Race 16 - 15/3 at 10:40

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Position Class Sail No Helm Name Crew Name Rating Elapsed Corrected Points Races
1 RS Feva XL 233 Richard Harding Tristan Harding 1240 1:01:47 0:49:50 1.0 1
2 Streaker 1824 Hugh Marston   1128 0:57:20 0:50:50 2.0 8
3 Lark 2538 Nigel Hufton Crew 1073 0:55:41 0:51:54 3.0 2
4 K1 117 Hilary King   1070 0:57:32 0:53:46 4.0 4
5 RS 200 1613 Stefan Bennett Amanda Cooper / Nikki Yelland 1046 DNF   7.0 5
5 RS Feva XL 435 Charlie S-Hook Joe S-Hook 1240 DNF   7.0 2

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 29
DNFStarted but did not finish Varies
RDGaRedress - average points for all races except the race in question 10
RETRetired 7



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com